Sernik migdałowy |
Czasami zastanawiam się czy mój blog nie powinien nazywać się Diana's Cheesecakes bo co chwila pojawia się jakiś nowy sernik, no ale ja uwielbiam wszystko co z twarogiem. Dlatego dziś kolejny sernik, migdałowy. Lekki, wilgotny, mocno migdałowy dzięki użyciu migdałów oraz naturalnego (!) ekstraktu migdałowego.
Składniki na spód (na tortownicę średnicy 22cm):
- 250 g ciasteczek korzennych z migdałami (można użyć samych korzennych lub nawet zwykłych herbatników)
- 120 g mlecznej czekolady
- 30 g masła
Przygotowanie:
Ciasteczka rozdrabniamy na piasek (można mikserem lub ręcznie tłukąc wałkiem). W garnku rozpuszczamy masło i zdejmujemy z palnika. Do ciepłego masła dodajemy pokrojoną drobno czekoladę i mieszamy do uzyskania jednolitej masy. Mieszamy z pokruszonymi ciasteczkami.
Gotową masę wciskamy w dno, wyłożonej papierem do pieczenia, tortownicy. Odstawiamy do lodówki na około 30 minut.
Składniki na masę serową (o temperaturze pokojowej):
- 700 g mielonego twarogu
- 2/3 szklanki cukru
- 3 jajka
- 2 łyżki soku z cytryny
- 1 łyżka aromatu migdałowego (naturalnego, nie używajcie sztucznego, ja swój kupiłam w Almie)
- 1/2 szklanki mielonych migdałów
- 1 łyża mąki ziemniaczanej
Przygotowanie:
W misie miksera łączymy twaróg z cukrem. Następnie wbijamy pojedynczo jajka, mieszając około 15 sekund po dodaniu każdego. Dodajemy resztę składników i krótko mieszamy, tylko do połączenia się składników.
Gotową masę wylewamy na schłodzony spód. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 250 stopni przez 10 minut, następnie zmniejszamy temperaturę do 160 minut i pieczemy jeszcze około 45-50 minut. Jeżeli sernik zacznie łapać zbyt mocno kolor przykrywamy tortownicę folią aluminiową. Po upieczeniu wyłączamy piekarnik, uchylamy drzwiczki i trzymamy sernik jeszcze przez 15 minut. Po tym czasie wystawiamy do ostudzenia.
Wystudzony sernik można przyozdobić płatkami migdałów, ja je przykleiłam do sernika za pomocą odrobiny lukru (wymieszałam łyżeczkę soku z cytryny z cukrem pudrem w ilości takiej aby uzyskać odpowiednią konsystencję lukru). Chłodzimy sernik przez kilka godzin w lodówce, a najlepiej całą noc. Smacznego!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz