Krajanka piernikowa |
Obowiązkowy wypiek w okresie świątecznym. Łączy w sobie wszystkie świąteczne smaki, piernikowe ciasto, masę marcepanową i powidła śliwkowe. Można zrobić nawet 2 tygodnie przed świętami gdyż długo zachowuje swoją świeżość. Spróbujcie a będziecie wracać do tego przepisu co roku. Polecam bo warto.
Składniki na masę marcepanową:
- 225 g masy marcepanowej
- 2 żółtka
- 1/3 szklanki mąki pszennej
- 1 łyżka mleka
- 1 łyżka soku pomarańczowego
- 1 łyżka soku cytrynowego
- 1 łyżeczka ekstraktu migdałowego
Przygotowanie:
Wszystkie składniki razem utrzeć w mikserze do otrzymania jednolitej masy. Ostawić na bok, później tą masą przełożymy ciasto.
Składniki na ciasto piernikowe:
- 3 i 1/3 szklanki mąki pszennej
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- szczypta soli
- pół szklanki miodu
- 3/4 szklanki cukru
- 125 g masła
- 1 jajko
- pół szklanki drobno posiekanych orzechów włoskich lub pekan
- pół szklanki kandyzowanej (smażonej) skórki pomarańczowej
- łyżka przyprawy do piernika
Przygotowanie:
Do miski przesiać mąkę z proszkiem, solą i sodą. Wymieszać z orzechami i skórką pomarańczową.
W garnku umieścić masło, cukier i miód i podgrzać do rozpuszczenia masła ale nie zagotować. Następnie dodać przyprawę piernikową i dokładnie wymieszać.
Dodawać stopniowo mąkę, całość mieszać dokładnie aż ciasto zacznie odchodzić od brzegów garnka. Odstawić z gazu i ostudzić. Dodać jajko i dokładnie wymieszać. Jeszcze lekko ciepłe przełożyć na wysypany mąką blat i wyrobić. Podzielić na dwie części i rozwałkować na wielkość taką jakiej użyjecie blachy (ja użyłam 30 x 40).
Przygotować formę, wyłożyć ją papierem do pieczenia, na spód formy położyć jeden placek z ciasta piernikowego.
Następnie równomiernie rozprowadzić wcześniej przygotowaną masę marcepanową. Zostawić z każdego brzegu około 1 cm na zlepienie z górną warstwą ciasta.
Na masę marcepanową nałożyć powidła śliwkowe (około jednego większego słoiczka).
Całość przykryć drugą częścią ciasta piernikowego. Zlepić po bokach tak aby w trakcie pieczenia powidła nie wypłynęły i się nie przypaliły. Piec około 30 minut w 180 stopniach. Wyjąc z piekarnika i lekko przestudzić.
Jeszcze lekko ciepłe można delikatnie polukrować. Lukier najlepiej zrobić poprzez roztarcie 1 szklanki cukru pudru z 2 łyżkami soku z cytryny lub rumu. Pozostawić do całkowitego wystudzenia a następnie pokroić na kwadraciki. Przechowywać w szczelnym pojemniku, jeśli warstwami to poprzekładać je papierem do pieczenia. Smacznego!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz